Kaçamak

 

Tarifimiz hazırlık aşamasındadır. Lütfen kısa bir süre sonra tekrar deneyiniz...

Malzemeler :

1 Adet orta boy patates

Yarım kilo su

Aldığı kadar mısır unu

1 Çorba kaşığı tereyağı

1 çorba kaşığı ayçiçek yağı

Tuz

 

Hazırlanılışı :

Patatesleri yıkayıp, soyduktan sonra doğrayın. Bir tencerede patateslere 1 tatlı kaşığı tuz ekleyip patatesler pişinceye kadar kg suda haşlayın. (Eğer tereyağınız tuzluysa tuzunu daha az katabilirsiniz.) Bir tahta kaşığın tersiyle pişen patatesleri güzelce ezin.

Patatesler piştikten sonra mısır ununu kaynayan suyun içine bir elinizle azar azar ve yavaş yavaş dökerken diğer elinizle tahta kaşıkla aynı zamanda karıştırın. Unun suda topaklı kalmaması için oluşan topakları ezmeyi unutmayın. Kaçamağımız muhallebi kıvamına gelene kadar un katın.Yeterince un kattıktan sonra birkaç dakika daha karıştırarak pişirin. Pişen kaçamağı bir tabağa boşaltın ve tabağa kaşığın tersiyle güzelce yayın.

Bir tavada tereyağı ve ayçiçek yağını iyice kızdırıp kaçamağın üzerine boşaltın.

Servis Önerisi :

Yanında ayran yada lahana turşusuyla yiyebilirsiniz.Bu yemek çok eskilerin yaptığı bir yemek.Belki de en az elli yıllık bir geçmişi var.O da benim bildiğim kadarıyla.Daha eskilere dayandığı söyleniyor.Annemin anneannesi bundan pişirirmiş zamanında. Fazla kalorili diyorsanız o sizin bileceğiniz iş.Ama malzemeleri yarıya indirerek tadına bakmak amaçlı deneyebilirsiniz.Denediğinize pişman olmayacaksınız.

AFİYET OLSUN