Kapama

 

Kapama

4 kişilik

Malzemeler :

2 Su bardağı pirinç

Yarım kilo tavuk veya dana eti

Tuz, ayçiçek yağı, karabiber,nane

 

Hazırlanılışı :

Eti önce yıkayın. Eğer et tavuk etiyse ve deri varsa kalın tüyleri elle temizledikten sonra ince tüylerinin de kalmaması için ocakta ateşin üzerinde gezdirin. ( Aman haa elinizi yakmayın :) ). Eti bir bıçak yardımıyla 3-4 parçaya ayırın. Eti derin bir tencereye yerleştirin. Tuzunu ekleyip etler pişene kadar suda haşlayın. Not: Suyun fazla olmasında bir sakınca yok. Çünkü, bu suyu daha sonra pirinçleri pişirmekte kullanacağız.

Etler pişerken pirinçleri ayıklayıp beyaz suyu gidene kadar en az iki kez yıkayın. Daha kolay pişmesi için pirinçleri sıcak suda da bekletebilirsiniz. Etler piştikten sonra bir tepside çok az ayçiçek yağını kızdırın sonra pirinçleri ve tuzunu ekleyin.Pirinçlerin suyu çekilinceye kadar tahta bir kaşıkla karıştırarak (amann dibi tutmasın:)) pirinçleri kavurun. (Kavurma işlemi pirinçlerin tane tane olmasını sağlar. Eğer ben kavurmadan da tane tane yaparım diyorsanız o başka :)) Etleri haşladığımız sudan pirinçlerin üzerini örtecek şekilde su ekleyin ve kaşığın tersiyle pirinçleri tepsiye yayın. Etleri üzerine yerleştirin. Tepsinin üzerini örtün.

Bundan sonra sadece tepsinin kenarları ateşin üzerine gelecek şekilde (tepsinin ateşin üzerinde olan kısmı piştikten sonra) aralıklarla döndürerek pirinçlerin tamamen pişmesine dikkat edin. Eğer tepsinin orta kısmı pişmemişse ortasını da aynı şekilde pişirin. Aman dikkat: Pirinçlerin suyu pişmeden biterse kalan et suyundan eklemeyi unutmayın. Eğer et suyu bittiyse kaynamış su da ekleyebilirsiniz.

Servis Önerisi :

Servis yaparken yemeğinize tadının yanında güzel bir görünüm de katmak isterseniz, pirinçlerin üzerine isteğe göre nane veya karabiber ekleyebilirsiniz. Yanında da ayran ne güzel gider değil mi??

AFİYET OLSUN