Zaten Ana Menüdesiniz...

Web Siteme Hoş Geldiniz...

Sitemizi en iyi 1024x768 çözünürlükte ve internet explorer 5 ve üzeri ile gezebilirsiniz...
 
Kasaba Hakkında Bilgi... Sizin Yolladıklarınız... Eğitim ve Öğretim... Kafeler ve Eğlence... Turizm ve Gezi... Yöresel Yemeklerimiz... Geçmişten Siyah Beyaz... Ardino'dan  Manzaralar... Nasıl Gidilir??? Ziyaretçi Defteri... Teşekkür ettiklerim... Arkadaşına e-kart yolla... Daha önce yer alan konular... e-mail yolla...

 
-
ARDiNO BÖLGESİ İÇİN TARİHİ ve COĞRAFİ ÖZET

___Ardino şehri Doğu Rodop Dağları'nın batısında, Kırcali 'nin güneybatısında bulunur. Başkent Sofya'ya uzaklığı 300km'dir. 385 km kare bir alanda yerleşik olan şehrin nüfusu 54 ayrı yerleşim biriminde 16412 kişi olarak sayılır.
___Ardino şehri eskiden köyün içinden geçmekte olan dereden dolayı Eğridere olarak bilinirdi. 1934 yılında Eğridere adı Ardino olarak değiştirildi, 1960 yılında 'da kasaba olarak ilan edildi. Kasaba bugün kültür yönetim ve tarım merkezidir. Kuzeyinde, doğusunda ve güneyinde Çernooçene, Kırcali ve Cebel kasabaları ile batısında da Nedelino, Madan ve Smolyan bölgesinden Banyalar ile komşudur. Kasabanın sınırları içinden Arda nehrinin orta kolu akmaktadır bu kol Kırcali Barajı'nda son bulur. Ardino sınırları içinde birçok tarihi yer ve anıt yer almaktadır. Orta çağda kullanılmakta olan antik yol nehir boyundan geçmekte ve ksantiyski (elece) geçidi vasıtası ile Trakya'nın iç kısımlarını Ak denize bağlamaktaydı. (O dönemde bu günkü EGE denizi Akdeniz olarak anılmaktaydı).
___ XV.yy başlarında yapılmış olan ve Arda'nın azgın sularına karşı bugüne kadar dayanabilen Şeytan Köprüsü şehre 15km mesafede bulunur. Taştan yapılmış olan Körü'nün uzunluğu -56m genişliği -3,5m'dir, yüksekliği orta noktasında 12 metreye kadar ulaşır. Şehre 2km mesafede Orlovi Skali (kartal kayalıkları)bulunur.Bu kayalıklarda 32-45-50 ölçülerinde 8-12cm derinliğinde oyulmuş 97 adet delik bulunur. Bu deliklerin içine ölülerle bir bağlantısı olduğu sanılan çömlekler koyulduğu varsayılır. Başevo köyüne 3km mesafede çok dik bir yamaca yapılmış olan Krivus kalesi bulunur üç tarafı Arda nehri ile çevrili güney tarafında da Tsitadela Şatosu bulunur, şatonun su ihtiyacı bir yeraltı tüneli vasıtası ile nehirden karşılanmaktaymış.
___ Ardino yöresi doğal tarihsel ve diğer zenginlikleri ile tatil ve turizm aktiviteleri için çok geniş bir seçenek yelpazesi sağlamaktadır.Şehre 7km mesafede bir tatil ve turizm tesisi olan "Beli Brezi" yer almaktadır. Kendine özgü bir ağaç türüne sahip olan tesis 3680 dönüm arazi üzerine kuruludur. Temiz havası Akciğer rahatsızlıkları ve Alerjik hastalıkların tedavisi için bir nimettir. Sağlık bakanlığı tarafından "Milli öneme sahip tesis"olarak adlandırılmıştır.Turistik önem teşkil eden diğer objeler Rodop dağlarının en yüksek tepesi olan Aladağ, Arda nehri sahilleri, Kırcali barajı, Şeytan köprüsü, Stoyan köprüsü ve Momini gırdi (hanım göğsü) Tepesi'dir. Çok güzel bir iklime sahip olan bölgenin bitki örtüsü de çeşitlilik göstermektedir, bölgede birçok ağaç türü bulunmaktadır.
___Bölge avlanmak isteyen, balık tutmak isteyen ve gezmek isteyenler için küçük bir cennet köşesidir.

. .
Çeviri Fevzi Çavuşlar
Kaynak Kasaba Kütüphanesi
..
TARİHSEL SEYRİ İÇİNDE BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN DURUMU VE TÜRKİYE’NİN BÖLGE TÜRKLERİNE YÖNELİK POLİTİKALARI
ÖZET :
___1877-78 Osmanlı - Rus Savaşı sonrası imzalanan Berlin Antlaşması ile Osmanlı Tuna vilayeti topraklarında Bulgaristan Prensliği kurulmuştur. Daha sonra bu prenslik 1885’de Balkan Dağları güneyindeki Doğu Rumeli Vilayeti’ni ilhak ederek büyümüş ve 1908’de ise krallık ilan ederek bağımsız olmuştur. Bu makale kapsamında Bulgaristan’ın kuruluşundan günümüze bölge Türklerinin genel durumu ve Türkiye’nin Bulgaristan Türkleri politikası incelenmektedir. Önemli tarihi dönemeçler de dikkate alınarak bu inceleme; Osmanlı dönemi, Neuilly Antlaşması sonrası dönem ve 1989 sonrası demokratik dönem olmak üzere üç ana safhaya ayrılmıştır. Osmanlı dönemi; prenslik ve krallık devrelerini kapsarken, Neuilly Antlaşması sonrası sonrası dönem; Çiftçi Partisinin iktidarda bulunduğu, Faşist, Birinci Sosyalist ve İkinci Sosyalist devreleri şeklinde ele alınmaktadır.
_
GİRİŞ
_
BULGARİSTANIN DOĞUŞU
_
OSMANLI DÖNEMİNDE BULGARİSTAN TÜKLERİ
_
1989 SONRASI BULGARİTAN TÜKLERİ
_
TÜRKİYENİN BULGARİSTAN TÜRKLERİ POLİTİKASI
_
KAYNAKLAR
..
 
ıllılı| Copyright © 2002 - 2007 Site Version 5.0|ılıllı
---= Güncelleme: 18.01.2007 3:23 =---
ılılı www.egridere.com ılılı